środa, 12 września 2012


JAKIMI DANYMI MINISTERSTWO SPRAWIEDLIWOŚCI NIE DYSPONUJE, CHOĆ DYSPONUJE

Dzisiaj na stronie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka wyłowiłam informację, iż w dniu 28 sierpnia 2012 r. zwróciła się ona do Ministra Sprawiedliwości o udzielenie informacji publicznej w sprawie asystentów sędziego (wniosek tutaj:
http://www.hfhr.org.pl/legislacja/index.php?option=com_content&view=article&id=432:asystenci-sdziow-hfpc-wnioskuje-do-ministerstwa-sprawiedliwoci-o-udostpnienie-informacji-publicznej&catid=38:aktualnoci), bo temat jest mi bliski i przy okazji pozdrawiam wszystkich asystentów sędziego, a w szczególności z pewnego prężnego stowarzyszenia.

Bardzo uradowała mnie ta informacja, bo wiadomym jest, że ww. Fundacja działa na rzecz rozwijania kultury wolności i praw człowieka w kraju i zagranicą, a skoro zajęła się asystentami sędziego zwłaszcza w kontekście zawieranych swego czasu umów zleceń wszelkiej maści, a obecnie zawieraniem umów z Agencjami Pracy Tymczasowej na zatrudnianie koordynatorów prawnych przez te agencje znaczy się dostrzegła jakiś problem.

Wszyscy dostrzegli ten problem za wyjątkiem specjalistów z Ministerstwa Sprawiedliwości, bo wiemy przecież, że istnieje ZGODA zwana też APROBATĄ na takie działania przez Prezesów Sądów, a zatem zielone światło dano, kasę z Ministerstwa Sprawiedliwości przelano lub obiecano.

Poszukałam zatem odpowiedzi na 5 precyzyjnie określonych pytań, bo widać, że w HFPC mają doświadczenie w zakresie dostępu do informacji publicznej. Niestety w HFCP nie przewidzieli, że po drugiej stronie mamy naszych Specjalistów z Ministerstwa Sprawiedliwości… Otóż jak wynika z opublikowanej informacji na stronie HFCP już następnego dnia (gratulacje dla HFCP bo ja czekam co najmniej tydzień na odzew z Ministerstwa Sprawiedliwości, a oni w 1 dzień dostają) uzyskała ona odpowiedź na 1 (słownie: jedno pytanie) i to to pierwsze (o czym za chwilę), zaś w pozostałym zakresie HFCP została poinformowana, że specjaliści z Ministerstwa Sprawiedliwości nie gromadzą żądanych przez ww. Fundację danych (do sprawdzenia tutaj: http://www.hfhrpol.waw.pl/legislacja/index.php?option=com_content&view=article&id=434%3Aasystenci-sdziow-odpowied-ms-na-wniosek-o-udostpnienie-hfpc-informacji-publicznej-&catid=38%3Aaktualnoci&Itemid=1

I teraz nie wiem, czy śmieć się czy płakać z kilku powodów…

Po pierwsze ja oczywiście jestem baaardzo ciekawa jakie dane podało Ministerstwo Sprawiedliwości dotyczące tych wakatów asystentów, skoro jak czytamy w stenogramie z obrad Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka Sejmu RP z dnia 14 czerwca 2012 r. Minister Sprawiedliwości obwieścił cyt.  „Kierujemy do sądów warszawskich także ok. 500 dodatkowych etatów urzędniczych i od zaraz ok. 80 etatów asystenckich, ale liczymy na to, że już po wakacjach liczba dodatkowych etatów asystenckich będzie mogła zostać zwielokrotniona” ( do sprawdzenia tutaj: http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/biuletyn.xsp?documentId=87B5BED96C6AA0B4C1257A2500493DBD). Zwłaszcza, iż na stronie np. Sądu Okręgowego w Warszawie można sobie prześledzić wyniki procedury konkursowej do Sądu Rejonowego dla Warszawy Mokotowa w Warszawie (tutaj: http://www.warszawa.so.gov.pl/konkursy-na-stanowisko-asystenta-sedziego.html) gdzie wskazano liczbę stanowisk do obsadzenia: 7 !!! i jak popatrzymy dokładniej i pozbieramy do kupki to co tam jest odnośnie asystentów sędziego to zakwalifikowały się do konkursy aż 3 osoby!!!

Za to przy okazji dowiedziałam się, że istnieje zawód nie znany ustawie o ustroju sądów powszechnych w postaci p.o. asystenta sędziego (tu już wolnych 8 wakatów) i jeszcze w dodatku należy spełniać jakieś wymagania… nota bene niższe niż dla asystentów sędziego, ale zakres prac jest taki sam jak dla asystentów sędziego.

Jak znam życie, to się pewno okazało, że asystentów sędziego jest więcej niż nam się by mogło wydawać po ww. ogłoszeniach, bo zapewne wliczono wszystkich p.o., wszystkich na umowy zlecania oraz wszystkich koordynatorów prawnych z Agencji Pracy Tymczasowej…

A dodam, że również na stronie Sądu Okręgowego w Warszawie widnieje takież ogłoszenie: (http://www.warszawa.so.gov.pl/tl_files/sow/kadry/2012%20kadry/23.08.12%20Koordynator%20Prawny.pdf), a zatem ci ostatni są nabierani, lub jak w przypadku Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy zarówno po rozstrzygnięciu (ogłoszenie tutaj: http://www.warszawa.so.gov.pl/tl_files/mstoleczne/oferty_pracy/lista%20kandydatow%20zaproszonych%20na%2030%2008%202012%20koordynator%20prawny.pdf) lub również w trakcie (ogłoszenia kolejne tutaj: http://www.warszawa.so.gov.pl/oferty-pracy.warszawa.html)

Jako drugi dziwi mnie  fakt, że w Ministerstwie Sprawiedliwości nie wiedzą z iloma asystentami sędziego ustał stosunek pracy, skoro dane na koniec roku o ilości wakatów Ministerstwo Sprawiedliwości ma, a zatem porównanie tego co ma na koniec roku, z tym co ma na koniec lipca powinno pokazywać jakąś cyferkę (zapewne od 0 do iluśtam). Ale z drugiej strony jak robimy kreatywną statystykę i doliczamy tych co do liczyć nie możemy i nie powinniśmy, to ja też bym się zasłaniała brakiem danych, bo pewno wyszło naszym Specjalistom z Ministerstwa Sprawiedliwości, że tak naprawdę to wakatów w ogóle nie ma, a wręcz jest przesyt asystentów i ich ilość przekroczyła ilość pracowników sądowych ogółem…

Równie dziwne jest to, że skoro wyrażono Aprobatę na Agencje Pracy Tymczasowej i przekazano środki budżetowe to Ministerstwo Sprawiedliwości nie wie nic… mimo, że ową Aprobatę wydawało… zapewne w oparciu o konkretne podania, bo nie wierzę, że takie szastanie środkami publicznymi na sądownictwo powszechne jest nową polityką finansową Ministerstwa Sprawiedliwości, a dyscyplina finansów publicznych to wszędzie, ale nie w sądach. A mi kaktus na ręce urósł… Jasne…

Sugeruję zatem jeżeli mogłabym, aby HFPC natychmiast złożyła skargę na bezczynność organu w postaci Ministra Sprawiedliwości, bo to co dostała to raczej spychologia stosowana i odpowiedź na odczepnego, a nie rzeczywista odpowiedź na informację publiczną.

Ale o tym, że ustawa o dostępie do informacji publicznej nie przyjęła się w Ministerstwie Sprawiedliwości oraz, że to co Ministerstwo Sprawiedliwości przekazuje kryje zawsze Inną Prawdę to my już niestety wiemy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz