niedziela, 2 września 2012

JAK DZIAŁA SYSTEM KRS I JAK MÓGŁBY DZIAŁAĆ

Czy ktoś z Państwa czytelników próbował kiedyś zarejestrować spółkę albo inny podmiot w KRS? o spółce w 24 godziny już nie wspomnę? 

działa to mniej więcej tak: składasz tysiące formularzy, bo jeden dot. samego podmiotu, inny na założycieli, inny na członków władz, jeszcze inny na działalność, itd. do tego kilkanaście załączników. Jak się już uda, bo fo
rmularze nie mają błędów, umowa/statut jest prawidłowy, mamy wszystkie załączniki dane są wpisywane do systemu opracowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości... i tu pojawia się niespodzianka... otóż czasem jest tak że w trakcie weryfikacji danych przez system odrzuca on wpis z uwagi na błąd w numerze PESEL, albo niezgodność pomiędzy nr PESEL a danymi takiego osobnika... wtedy osoba reprezentująca taki podmiot ubiegający się o rejestrację dostaje wezwanie do wyjaśnienia sytuacji.

gdyby było takie połączenie z Krajowym Rejestrem Karnym również znajdującym się w gestii Ministerstwa Sprawiedliwości nie byłoby teraz takich stwierdzeń, że nie powinno się wpisywać takiej spółki jak Amber Gold... skoro można połączyć weryfikację danych "osobistych" administracyjnych to czemu nie można było podłączyć KRK żeby działało na takiej samej zasadzie??

Skoro informatyzacja sądów jest jednym z priorytetów może wartoby zainwestować pieniądze publiczne w takie połączenie, bo jak na razie w sądach najczęstszym narzędziem jaki zapobiegłby takim zdarzeniom mogłaby być szklana kula jak u wróżki.

(wpis z 20 sierpnia 2012 r.)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz